ICSE-X-Mathematics

Previous Year Paper year:2017

with Solutions - page 4
 
  • #8-a [3]
    Calculate the mean of the following distribution using step deviation method.
    Marks 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60
    Number of students109 25 30 16 10
    Ans : Table as follows:
    MarksMid Term (x)No. of Students (f)D = x-A A = 25``t = \frac{x-A}{i} f.t``
    0-10510-20-2-20
    10-20159-10-1-9
    20-302525000
    30-40353010130
    40-50451620232
    50-60551030330

    ``\Sigma f = 100 (``\overline{x}) = A + \frac{ \Sigma ft}{ \Sigma f} \times i = 25 + \frac{63}{100} \times 10 = 25+6.3 = 31.3 ``
  • #8-b [3]
    In the given figure PQ is a tangent to the circle at A, AB and AD are bisectors of ∠CAQ and
    ∠PAC. If ∠BAQ = 30o, prove that:
    Ans : '
    Consider the diagram as shown:
    ``\angle BAQ = 30 ° `` (Given)
    ``\angle BAQ = \angle CAB = 30 ° ``
    ``\therefore \angle CAP = 180 ° -60 ° = 120 ° ``
    ``\therefore \angle CAD = \angle DAP = 60 ° ``
  • #8-b-i
    BD is a diameter of the circle
    Ans : `` \angle DAB = 90 ° ``(since DB is the diameter)
  • #8-b-ii
    ABC is an isosceles triangle
    Ans : ``\angle CAB = \angle CDB = 30 ° ``(angles subtended by the cord CB on the circumference of the circle)
    (iii) ``\angle DAC = \angle DBC = 60 ° `` (angles subtended by the cord DC on the circumference of the circle)
    When the chord bisects the tangent.
    ``\angle DAP = \angle ADC ``
    ``\therefore \angle ADB = 30 ° ``
    ``\therefore \angle ABD = 180 ° -90 ° -30 ° =60 ° ``
    Also`` \angle DCB = 90 ° ``
    ``\therefore \angle ACB = 180 ° - 30 ° - 120 ° = 30 ° ``
    ``\therefore \triangle ACB `` is an isosceles triangle.
  • #8-c [4]
    The printed price of an air conditioner is Rs. 45000/-. The wholesaler allows a discount of 10%
    to the shopkeeper. The shopkeeper sells the article to the customer at a discount of 5% of the
    marked price. Sales tax (under VAT) is charged at the rate of 12% at every stage. Find:
    Ans : Price ``= 45000 \ Rs. ``
    Wholesaler to Shopkeeper
    Price ``= 45000 \ Rs. ``
    Discount ``= 10 \% ``
    Therefore discount amount ``= \frac{10}{100} \times 45000 = 4500 \ Rs.``
    Therefore discounted price ``= 45000 - 4500 = 40500 \ Rs. ``
    VAT ``= 12 \% ``
    Therefore VAT paid by the wholesaler`` = \frac{12}{100} \times 40500 = 4860 \ Rs. ``
    Shopkeeper to Customer
    Price ``= 45000 \ Rs.``
    Discount ``= 5 \%``
    Therefore discount amount = `` \frac{5}{100} \times 45000 = 2250 \ Rs. ``
    Discounted price = 45000 - 2250 = ``42750 \ Rs. ``
    VAT = ``12 \% ``
    Therefore VAT paid by the retailer = `` \frac{12}{100} \times 42750 = 5130 \ Rs. ``
  • #8-c-i
    VAT paid by the shopkeeper to the government
    Ans : VAT paid by the shopkeeper = ``5130 - 4860 = 270 \ Rs. ``
  • #8-c-ii
    The total amount paid by the customer inclusive of tax.
    Ans : Total price for the customer = ``42750 + 5130 = 47880 \ Rs. ``
  • #9
    Ans : Answers:
  • #9-a [3]

    In the figure given, O is the centre of the circle. ∠DAE = 70°, Find giving suitable reasons the
    measure of:

     

    Ans :

    '
    `` \angle DAE = 70 ° ``
    ``\angle DAB = 180 ° -70 ° = 110 ° ``
    ``\angle BAD + \angle BCD = 180 ° ``
    ``\angle \Rightarrow BCD = 180 ° - 110 ° = 70 ° ``
    ``\angle BOD = 2 BCD``
    ``\angle BOD = 140 ° ``
    ``\angle OB = OD `` (radius of the same circles)
    ``\angle \therefore OBD = ODB= x ``
    ``\angle \therefore 2x = 180 ° - 140 ° \Rightarrow X = 20 ° ``

  • #9-a-i
    ∠BCD
    Ans : ``\angle BCD = 70 ° `` (ABCD is a cyclic quadrilateral)
  • #9-a-ii
    ∠BOD
    Ans : `` \angle BOD = 140 ° `` (angle subtended by a chord at the center is twice that subtended on the circumference)
  • #9-a-iii

    ∠OBD

    Ans :

    ``\angle OBD = 20 ° ( \triangle OBD`` is isosceles)

  • #9-b [3]
    A(-1, 3), B(4, 2) and C(3, -2) are the vertices of a triangle.
    Ans : `` A(-1, 3), B(4, 2) \ and \ C(3, -2)`` are the given coordinates of the three vertices of the triangle
  • #9-b-i
    Find the coordinates of the centroid G of the triangle
    Ans : Let the centroid be G(x, y)
    Therefore x = `` \frac{-1+3+4}{3} = 2 ``
    and y = `` \frac{3-2+2}{3} = 1 ``
    Hence centroid is G(2, 1)
  • #9-b-ii
    Find the equation of the line through G and parallel to AC
    Ans : Slope of AC = `` \frac{-2-3}{3+1} = \frac{-5}{4} ``
    Therefore the slope of the line passing through G and parallel to AC = `` \frac{-5}{4} ``
    Hence the equation of the line passing through G and parallel to AC is:
    y - 1 = `` \frac{-5}{4} (x-2) ``
    ``4y - 4 = -5x+10 ``
    or`` 4y+5x=14 ``