ICSE-VIII-Mathematics
20: Area of Trapezium and a Polygon Class 8 Maths
Note: Please signup/signin free to get personalized experience.
Note: Please signup/signin free to get personalized experience.
10 minutes can boost your percentage by 10%
Note: Please signup/signin free to get personalized experience.
- Qstn #13The area of a rhombus is equal to the area of a triangle. If base of ∆ is 24 cm, its corresponding altitude is 16 cm and one of the diagonals of the rhombus is 19.2 cm. Find its other diagonal.Ans : Area of a rhombus = Area of a triangle Base of triangle = 24 cm
and altitude = 16 cm
∴ Area = ½ × base × altitude
= ½ × 24 × 16
= 192 cm2
∴ Area of rhombus = 192 cm2
One diagonal = 19.2 cm
∴ Second diagonal = (Area × 2)/(One diagonal)
= (192 × 2)/(19.2)
= (192 × 10 × 2)/192
= 20 cm
- Qstn #14Find the area of the trapezium ABCD in which AB//DC, AB = 18 cm, ∠B = ∠C = 90°, CD = 12 cm and AD = 10 cm.Ans : In trapezium ABCD,
AB ∥ DC, AB = 18 cm
∠B = ∠C = 90˚, CD = 12 cm and AD = 10 cm
Area of trapezium ABCD
Draw DL ⊥ AB
∴ AL = 18 - 12 = 6 cm
AL = BC
Now area of trapezium = ½ (AB + CD) × AL
= 1/2(18 + 12) × 8 cm2
= 1/2 × 30 × 8
= 120 cm2
- #Section : D
- #1-i132 cmAns : Circumference of circle = 132 cm
2Ï€r = 132
⇒ 2× 22/7 x r = 132
⇒ r = (132 × 7)/(2 × 22)
⇒ r = 21 cm∴ Area of circle = πr2
= 22/7 × 21 × 21
= 1386 cm2
- #1-ii22 mAns : Circumference of circle = 22m
∴ 2πr = 22
⇒ 2 × 22/7 × r = 22
⇒ r = (22 × 7)/(2 × 22)
⇒ r = 7/2
⇒ r = 3.5 m
Area of circle = πr2
= 22/7 × 3.5 × 3.5
= 38.5 m2
- #2-i154 cm2Ans : Area of circle = 154 cm2
Ï€r2 = 154
⇒ r2 = 154/π
⇒ r2 = 154/22 × 7
⇒ r2 = 7 × 7
⇒ r = 7 cm
∴ Circumference = 2πr
= 2 × 22/7 × 7
= 44cm
Hence, 7 cm; 44 cm
- #2-ii6.16 m2Ans : Area of circle = 6.16 m2
Ï€r2 = 6.16
⇒ 22/7 r2 = 616/100
⇒ r2 = 616/100 × 7/22
⇒ r2 = 196/100
⇒ r2 = 1.96
⇒ r = √1.96
⇒ r = 1.4 m
Circumference = 2Ï€r
= 2 × 22/7 × 1.4
= 8.8 m
∴ 1.4 m; 8.8 m
- Qstn #3The circumference of a circular table is 88 m. Find its area.Ans : Circumference of circle = 88 m
2Ï€r = 88 m
⇒ 2 × 22/7 × r = 88
⇒ r = (88 × 7)/(2 × 22)
⇒ r = 14 m
Area of circle = πr2
= 22/7 × 14 × 14
= 616 m2
- Qstn #4The area of a circle is 1386 sq. cm; find its circumference.Ans : Area of circle = 1386 cm2
Ï€r2 = 1386
⇒ 22/7 r2 = 1386
⇒ r2 = 1386 × 7/22
⇒ r2 = 441
⇒ r = √441
⇒ r = 21 cm
Circumference = 2Ï€r
= 2 × 22/7 × 21
= 132 m
- Qstn #5Find the area of a flat circular ring formed by two concentric circles (circles with same centre) whose radii are 9 cm and 5 cm.Ans :
External radius, r1 = 9 cm
Internal radius, r2 = 5 cm
Area of ring = πr12 - πr22
= π(r12 - r22)
= π(92 - 52)
= 22/7 ×(81 - 25)= 22/7 × 56
= 176 cm2
- Qstn #6Find the area of the shaded portion in each of the following diagrams :
Ans : (i)
Radius of circle, r = 7 cm
∴ Side of square = 7 + 7 = 14 cm
Area of circle = πr2
= 22/7 × 7 × 7
= 154 cm2
Area of square = 14 × 14
= 196 cm2
∴ Area of shaded portion = 196 - 154
= 42 cm2
(ii) Radii of concentric circles are
r1 = 4.5 m
r2 = 2.5 m
∴ Area of shaded portion = πr12 - πr22
= π(r12 - r22)
= 22/7 [(4.5)2 - (2.5)2]
= 22/7 × (4.5 + 2.5)(4.5 - 2.5)
= 22/7 × 14 = 44 cm2
- Qstn #7The radii of the inner and outer circumferences of a circular running track are 63 m and 70 m respectively. Find : (i) the area of the track ;
(it) the difference between the lengths of the two circumferences of the track.Ans :
Outer radius, r1 = 70 m
Inner radius , r2 = 63 m
∴ Area of track = πr12 - πr22
= 22/7 [(70)2 - (63)2]
= 22/7(70 + 63)(70 - 63)]
= 22/7 × 133 × 7
= 2926 m2
Length of outer edge i.e., circumference = 2Ï€r1
= 2 × 22/7 × 70
= 440 m
Length of inner edge = 2Ï€r2
= 2× 22/7 ×63 = 396 m
Difference between lengths of two circumferences = 440 - 396 = 44 m
Hence, (i) 2926 m2(ii) 44 m
- Qstn #8A circular field cf radius 105 m has a circular path of uniform width of 5 m along and inside its boundary. Find the area of the path.Ans :
Radius of circular field, r1 = 105 m
Width of path = 50 m
∴ Radius of inner circle, r2 = 105 - 5 = 100m
∴ Area of path = πr12 - πr22
= 22/7 (105)2 - (100)2
= 22/7 (105 + 100)(105 - 100)
= 22/7 × 205 × 5
= 22550/7 m2
= 3221 3/7 m2