ICSE-VIII-Mathematics

10: Direct and Inverse Variations Class 8 Maths

with Solutions -
  • #6
    7 kg of rice costs ₹ 1,120. How much rice can be bought for ₹ 3,680?
    Ans : Rice : Cost :: Rice : Cost
    7 kg : ₹1120 : : x kg : ₹3680
    ∴ x = (7 x 3680)/1120
    ⇒ x = 23 kg