back
refresh
Sign up
Home
Learn Fast
select Course
Show Unit/Chapter
Change Unit
Change Subject
Last Menu
ICSE-VIII-Mathematics
10: Direct and Inverse Variations Class 8 Maths
Previous Unit
Next Unit
with Solutions -
Qstn# A-6
Prvs-Qstn
Next-Qstn
#6
7 kg of rice costs ₹ 1,120. How much rice can be bought for ₹ 3,680?
Hide Answer
Ans
:
Rice : Cost :: Rice : Cost
7 kg : ₹1120 : : x kg : ₹3680
∴ x = (7 x 3680)/1120
⇒ x = 23 kg
+